ASİLPAK AMBALAJ SANAYİ ve TİCARET LTD. ŞTİ.

Ambalajda Logoların Önemi...

Herhangi bir kuruluştan bir ambalaj tasarımı yapmanız için teklif aldınız. Ücret olarak da gayet güzel bir rakam teklif edildi. Fakat; güzel, etkileyici ve nitelikli bir logoya sahip olmayan bir kuruluş bu... Bu durumda hemen olumlu yanıt vermemenizi öneririm. Neden mi? Çünkü nitelikli bir logo olmadan güzel ve başarılı bir ambalaj tasarımı yapmak neredeyse imkansızdır da ondan. Logoya gelince bir logoda belki ince eleyip sık dokuduğunuzda yüzlerce özellik arayabilirsiniz. Ama genel olarak ben aşağıdaki logo üzerinde bir analiz yaparak, bir logoda -bence- temel olarak bulunması gereken özellikleri anlatmaya çalışayım. 

Örnek Logomuz:

http://resim.sanalkurs.net/uploads/dolphins_logo_big.jpg

1. Bu logo öncelikle temsil ettiği markanın baş harfi olan 'D' harfini anımsatıyor.

2. Markanın bağlantılı olduğu deniz deniz kozmetiği vs. ürünlerle bağlantılı olarak dalga, deniz ve dinamizmi çağrıştırıyor.

3. Yenilikçi ve gayet sade bir tasarım olarak her yerde kullanılabilir bir hava estiriyor.

4. Ve son olarak da gayet rahat oran verilebilir bir tasarım olarak standardizasyon için ideal bir tasarım gibi görünüyor.


Standardizasyon: Büyük şirket ya da kuruluşların logolarını her platformda ve boyutta aynı görünümde oluşturabilmek amacıyla logoları için tanımladıkları boyut, renk ve doku özelliklerini kapsayan kavram.

 
 
yazan:Ziya Kahraman
kaynak: sanalkurs.net
Paylaş

Yandex.Metrica Yandex.Metrica